niedziela, 6 lutego 2011

A może domek parterowy?

Przez chwilę rozważaliśmy koncepcję budowy domu parterowego. W końcu nasz plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że dom może mieć maksimum dwie kondygnacje -- czyli albo:
  • parter z poddaszem użytkowym,
  • parter z poddaszem nieużytkowym i piwnicę.
Piwnica w domu to fajna rzecz, bo można ją zamienić w siłownię, kotłownię, składzik rzeczy najróżniejszych, czy nawet w dodatkowy pokój (jak ktoś lubi pokoje bez okien). Z drugiej strony chyba koszt wykonania domu parterowego plus piwnicy byłby wyższy, niż koszt wykonania domu parterowego z poddaszem użytkowym bez piwnicy (przeliczając na powierzchnię mieszkalną).


Argumentem za budową domu parterowego byłaby większa powierzchnia do zagospodarowania na różnego rodzaju składziki. Bo przecież nieużytkowe poddasze też mogłoby pełnić rolę zwykłego strychu. Zresztą to poddasze znacząco uprościłoby kilka spraw instalacyjnych, na przykład rozprowadzenie instalacji wentylacji mechanicznej, co chcę zrobić w całości sam, a najprościej poprowadzić ją właśnie po podłodze nieużytkowego poddasza (dobrze ocieplając!).

Argumentem przeciw byłby wyższy koszt dom. Powierzchnię na magazynowanie różnych rzeczy taniej można przecież "kupić" pod postacią blaszanego garażu, niż piwnicy.

3 komentarze:

ujemny pisze...

Co to za warunki z księżyca?
Albo piwnica albo strych. Co komu do tego co jest podziemią skoro jest pod moim domem?
Ja stoje właśnie przed zakupem działki, projekt już pod działkę wybrany (a raczej 3) i mam dylemat czy robić piwnicę czy nie. Stawiam na strawbala by obniżyć koszty, ale chciałbym piwnicę co podnosi koszty... och ciężkie wybory mnie czekają

Marcin pisze...

Mieszkam już cztery lata w parterowym domu z nieużytkowym poddaszem i uważam to za jedną najlepszych decyzji w moim życiu.

Krzysztof Lis pisze...

@ujemny: co poradzić. Albo bystrzak urbanista, albo bystrzak urzędnik, sobie wymyślił, że będzie maks 2 kondygnacje. Rzeczywiście powinni raczej określić maksymalną wysokość domu w kalenicy, a nie liczbę kondygnacji, ale to inna historia.

@Marcin: ja jestem raczej na nie, bo mam ciasną działkę i dom z poddaszem daje więcej możliwości ustawienia. No ale oczywiście oznacza latanie po schodach w tę i nazad...