sobota, 17 kwietnia 2010

Koncepcja budowy domu

Zacząłem już ustalać konkrety dotyczące tego, jak nasz dom będzie wyglądać. W tym celu skontaktowałem się z kolegą, z którym znamy się od kilku lat i o którym od paru lat wiem, że to właśnie on zbuduje nasz dom. :)

Kolega prowadzi firmę, która buduje domy drewniane o konstrukcji szkieletowej. W wersji podstawowej buduje cztery różne domy "z paczki", o powierzchni od 75 do 125 metrów kwadratowych. I w tych podstawowych wersjach klient może wprowadzać najróżniejsze zmiany.

Jak ustaliliśmy przez telefon, obiecałem mu przesłać e-mailem główne założenia naszej koncepcji budowy domu.
Oto one:
  • Punktem wyjściowym byłby projekt domu o powierzchni 110m². Choć przyznam, że wolałbym dom mniejszy, o powierzchni 90m², ale to zależy od kolejnego punktu, bo...
  • ... na poddaszu potrzebujemy wygospodarować miejsce na łazienkę i 3-4 sypialnie (jedną dla nas, a oprócz tego albo 3 sypialnie mniejsze, albo jedną mniejszą, i jedną większą). Jeśli więc dałoby się to zrobić w domu mniejszym, to wybierzemy ten. Jeśli nie, zdecydujemy się na ten większy.
  • Okna dachowe jeszcze nie wiem, czy chcę. Na pewno na górze muszą być okna w obydwu ścianach szczytowych. Być może zrobilibyśmy jakąś lukarnę w naszej sypialni, żeby trochę miejsca zyskać.
  • Na dole świetnie byłoby, gdyby dało się wygospodarować jeden mały pokój, łazienkę, no i salon z aneksem kuchennym. Oprócz tego jakiś wiatrołap, może być w formie "dobudówki".
  • Dom chciałbym na płycie fundamentowej, dobrze zaizolowanej styrodurem.
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wyjściem do gruntowego wymiennika ciepła. Wentylację położę sam, będzie trzeba tylko zrobić wyjście do GWC przy fundamentach i ustalić, jak ta instalacja miałaby być położona i którędy miałyby iść przewody wentylacyjne.
  • Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Ale to też położymy sami przy wykańczaniu domu.
  • Dom miałby stać "na skos" w stosunku do działki, tak jak przedstawione jest to na rysunku. Jedna z dłuższych ścian będzie musiała być pozbawiona okien. Na drugiej z kolei będzie mi zależało, żeby tych okien było możliwie dużo. Chciałbym mieć nawet ze dwa okna na całą wysokość ściany, o ile będzie to możliwe, rzecz jasna. Okna te byłyby nieotwieralne, miałbym tylko okno "balkonowe" żeby wychodzić sobie na ogród.
  • Kominek rzecz jasna chcę, na środku domu, bez rozprowadzenia gorącego powietrza na razie. Docelowo postawi się na kominek wymiennik ciepła, żeby grzał wodę dla centralnego ogrzewania podłogowego. Koniecznie chcę doprowadzenie powietrza do spalania w kominku z zewnątrz.
  • Chcę też kuchnię węglową do kuchni. Dobrze byłoby to jakoś tak mądrze zgrać, żeby dało się puścić dwa kominy obok siebie, albo nawet jednym przewodem. Dobrze byłoby też gdzieś tam poprowadzić odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego. Im mniej wyjść przez dach, tym lepiej...
  • Kominy najchętniej stalowe, żeby nie trzeba było ich murować, bo chyba będzie taniej.
  • W pierwszym etapie chcielibyśmy doprowadzić dom do stanu "da się mieszkać", czyli bez urządzonego czy wykończonego poddasza. A więc bez ścianek działowych na poddaszu, bez zewnętrznej elewacji (jak rozumiem na zewnątrz będzie płyta OSB?) -- to sobie zrobimy później razem z dociepleniem.
  • Chcę mieć grubą warstwę ocieplenia połaci dachowej (ze 30-40 cm najchętniej). Ścianę też docieplę ze 20-cm styropianu, więc okna trzeba byłoby zamontować bliżej zewnęrznej płyty OSB, albo nawet zlicowane z nią, żeby potem wypadły w środku ściany.
  • Instalację elektryczną a pewnie i znaczną część wodnej i kanalizacyjnej też będziemy chcieli zrobić własnoręcznie.
Organizacyjnie wyszłoby pewnie tak, że w tym roku jeśli udałoby się dostać pozwolenie na budowę, zrobilibyśmy tylko płytę fundamentową i z budową nadziemną ruszylibyśmy dopiero w przyszłym roku albo na wiosnę 2012. Chcę dozbierać możliwie dużo pieniędzy do tego czasu, żeby brać jak najmniejszy kredyt.

8 komentarzy:

Tomasz Krawczyk pisze...

Na tą chwilę ja bardziej obstaję przy tym, aby kupić mieszkanie ponieważ dla mnie tak będzie wygodniej. W takim przypadku czytając o możliwości dofinansowania do mieszkania https://www.eurostyl.com.pl/blog/dofinansowanie-do-mieszkania-kto-moze-z-niego-skorzystac jestem w stanie uzyskać dodatkowe wsparcie na jego zakup.

Anonimowy pisze...

Jak najbardziej budowanie domu jest bardzo poważną sprawą dlatego warto aby robiła to firma budowlana. Również czytałem o tym, że są specjalne programy dla budownictwa https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-budownictwa-poznaj-zalety/ które znacząco pomagają w tym, aby budować planowo.

Anonimowy pisze...

Na pewno koncepcja jest ważna, ale myślę, że również i same wykonanie jest również istotne. Jak dla mnie bardzo fajnie sprawdza się w wielu przypadkach specjalny sznur gumowy porowaty https://powerrubber.com/kat/sznur-gumowy/sznury-gumowe-porowate/ gdyż wiem, że świetnie można nim przeprowadzić izolację.

Wojciech Roszkowski pisze...

Jak najbardziej sama budowa jest bardzo ważna i pamiętajmy również, że jest ona podzielona na pewne etapy. U mnie właśnie pracami brukarskimi zajęła się firma https://brukgarden.pl/ i już teraz dokładnie wiem, że był to właściwy wybór.

Joanna Zadrożna pisze...

Co by nie mówić to są bardzo ważne sprawy i ja jeszcze chcę powiedzieć, że także bardzo istotną opcją jest to aby wiedzieć właśnie gdzie znajdziemy dobrej jakości drewno. W każdym razie takie rzeczy na pewno znajdziemy w https://drewnohurt.com/ i to jest coś bardzo ważnego.

Dominika Starańska pisze...

Dla tych, którzy chcą zmodernizować swój dom zewnętrznymi systemami takimi jak pergole czy rolety, polecam odwiedzić https://drosystems.pl/. Ich produkty są nie tylko stylowe, ale też funkcjonalne i wytrzymałe. Obsługa klienta jest na najwyższym poziomie, a doradztwo w wyborze odpowiednich produktów sprawia, że cały proces jest prosty i przyjemny. Ich produkty to doskonałe połączenie estetyki i praktyczności.

Anna Barańska pisze...

Planowanie remontu mieszkania może być stresujące, ale dzięki współpracy z https://www.wawerbud.pl/prace-wykonczeniowe/ cały proces przebiegł niezwykle płynnie. Ich indywidualne podejście do moich potrzeb, kreatywne pomysły i doskonała organizacja pracy sprawiły, że remont stał się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Jestem pod wielkim wrażeniem końcowego rezultatu i z całego serca polecam ich usługi wszystkim poszukującym niezawodnej firmy remontowej.

Dagmara Fafińska pisze...

W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzenie specjalistycznych analiz środowiskowych. Na stronie https://eco-expert.eu/ przedstawiono szeroki zakres usług, które pomagają w ocenie wpływu działalności przemysłowej na środowisko. Od ocen wpływu na środowisko (EIA), poprzez strategiczne oceny oddziaływania na środowisko (SEA), po doradztwo w zakresie ekologii przemysłowej – wszystko to jest dostępne dla klientów poszukujących profesjonalnych i kompleksowych rozwiązań.