Po jednym z ostatnich wpisów, w którym wyjaśniłem, dlaczego w moim domu będzie wentylacja mechaniczna, chciałbym kontynuować pisanie na ten temat. Suche informacje o nowoczesnych technikach budowlanych to czasem za mało, aby kogoś przekonać. A ponieważ ja jestem już przekonany, spróbuję przekonać i Was, drodzy czytelnicy! :)
Zanim przejdę do przekonywania Was, jeszcze kilka słów na temat tego, czymże jest to ogrzewanie podłogowe. W dużym skrócie jest to taki układ, w którym czynnik grzewczy z centralnego źródła ciepła ogrzewa pokoje nie za pośrednictwem grzejników, tylko podłogi. Rurki z czynnikiem zatopione są w wylewce pod podłogą i ogrzewają ją. Cieplejsza, niż powietrze w pokoju, podłoga oddaje ciepło. Przede wszystkim na drodze promieniowania. Ogrzewanie podłogowe pozwala na zachowanie tego samego komfortu cieplnego przy niższej temperaturze w pokoju, niż w przypadku grzejników. Dzięki temu umożliwia oszczędzanie ciepła. Niska temperatura czynnika umożliwia z kolei wykorzystanie tak tanich w użytkowaniu źródeł ciepła jak pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny. Więcej na ten temat w podlinkowanym na początku akapitu artykule.
Ogrzewanie podłogowe powinno być przewidziane już na etapie projektowania budynku. Ograniczenia maksymalnej temperatury podłogi powodują, że ogrzewanie grzejnikowe jest w stanie dostarczyć do pokoju mniej ciepła niż grzejniki. Dlatego nie nadaje się do domów energożernych. Nie jest to problem w przypadku naszego planowanego domu, bo my chcemy być energooszczędni. :) Wykonanie ogrzewania podłogowego jest możliwe tylko przed położeniem podłóg. W późniejszym czasie trzeba byłoby te podłogi zrywać / skuwać.
Ogrzewanie podłogowe na pewno położymy na odpowiednim etapie w czasie budowy domu. To znaczy położymy rurki (zrobię to pewnie ja, własnoręcznie) a później przetestujemy ich szczelność i zalejemy je betonową wylewką. Podłączenie ich do centralnego ogrzewania nastąpi później. Na początku chcielibyśmy bowiem ogrzewać dom kominkiem i przenieść na później inwestycję w instalację centralnego ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe pozwala na spore oszczędności i dlatego się na taki sposób ogrzewania domu zdecydowałem. Położymy podłogówkę nie tylko na parterze, ale i na poddaszu. Nie wiem jeszcze, co będzie na tej podłogówce, być może na poddaszu jakiś odpowiedni parkiet, na parterze zapewne płytki ceramiczne, imitujące drewno.
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu będę w stanie zaprząc do ogrzewania również cieczowe kolektory słoneczne. One są w stanie produkować zimą tylko dość chłodną wodę, ale przy odrobinie szczęścia powinna ona być dość ciepła, by móc krążyć w instalacji ogrzewania podłogowego. Chciałbym magazynować ciepło z kilku źródeł w jednym zasobniku (buforze) ciepła -- byłby on ładowany kolektorami, kominkiem, może również jakąś grzałką... Jednocześnie będzie w stanie podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Jak liczyłem, z zasobnika o objętości 3 m³ mógłbym wyciągać nawet ok. 200 kWh, co po jednym załadowaniu pozwoliłoby na kilka dni pracy. :D Czyli kominek rozpalam raz na kilka godzin a później mam spokój przez kilka dni. Rewelacja, nieprawdaż?
12 komentarzy:
Słyszał Pan kiedyś o żyłach wodnych?!
Tak dla wyjaśnienia, jest to płynąca woda pod powierzchnią terenu, na rożnej głębokości i z rożna szybkością, ale cechą charakterystyczną tej wody jest to ze cały czas płynie. Jak wiemy żyły wodne nie są zdrowe dla człowieka. A Pan pod podłogą w swoim domu chce zamontować rurki z płynącą wodą, czyli nic innego jak małe żyły wodne. Jaki to będzie miało wpływ na Pana i Pańską rodzinę to przekona się Pan z czasem, ale ja wiem że nie wysypiam się na żyłach wodnych.
@Anonimowy: nie dajmy się zwariować... Jeśli ktoś bardzo boi się żył wodnych, może sobie odpuścić montowanie rurek w miejscu przeznaczonym pod łóżko. Ja sobie tym zaprzątać głowy nie zamierzam.
Pomysł z buforem dobry, ale jaka moc musi miec kominek aby w ciagu kilku godzin załadować bufor mocą 200 kW? ile potrzeba kilogramów drewna spalić w kominku z płaszczem wodnym by przekazać taką moc do bufora? z szacunkowych obliczeń - 4kW/kg x 0.8 spr x 0.6 spr do wody = 1,92 czyli ok.105 kg suchego drewna należy spalić aby załadować bufor moca 200 kW, dla kominka o mocy 24 kW(spalanie 6 kg\h daje nam ok 18 godzin palenia
No niestety, moc kominka musi być znacząca, rzędu 20 kW i większa. Ale w dalszym ciągu oznacza to cały dzień palenia.
Wygląda to dobrze, gdy tak to opisujesz. Ważne by w praktyce wszystkie pomiary sie zgadzały. Życzę sukcesów i przede wszystkim wytrwałości, bo to z pewnością dosyć czasochłonne zajęcie :)
Coraz więcej osób sie na to decyduje. Jest to bardzo fajna rzecz jeżeli chodzi o komfort, ale i także ekonomiczne rozwiązanie na ogrzewanie.
Ja mam u siebie w domu ogrzewanie podłogowe od kiedy tylko się wprowadziłem i na prawdę jestem z tego zadowolony. Montowała je u mnie firma https://home.uponor.pl/ i wyszło im to bardzo dobrze. Jeśli ktoś z was też zastanawia się nad montażem takiej instalacji, polecam odezwać się z tym właśnie do nich.
Ogrzewanie podłogowe jest rewelacyjnym rozwiązaniem. U siebie też zdecydowałem się na montaż ogrzewania podłogowego. Nająłem do tego zadania najlepszą firmę we Wrocławiu, którą znalazłem na stronie https://instaltechnik.pl/. Montaż przebiegł bardzo szybko
Ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza, taki jak przy ogrzewaniu konwekcyjnym - to był kluczowy powód, dlaczego skorzystaliśmy z oferty Uponor :)
Aby ogrzewanie naszego domu było wydajne i efektowne, powinniśmy również zadbać o utrzymanie ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. W tym celu warto jest dokładnie uszczelnić wszystkie okna oraz drzwi. Dobrej jakości uszczelki https://powerrubber.com/kat/uszczelki-do-okien-i-drzwi/ z pewnością zapewnią nam dobrą izolację cieplną i sprawią, że domowy system grzewczy będzie bardziej ekonomiczny.
Super to zostało opisane. Pozdrawiam.
Strona internetowa https://www.techsterowniki.pl/ specjalizuje się w sprzedaży sterowników, układów elektronicznych oraz akcesoriów dla przemysłu grzewczego. Firma oferuje szeroki wybór produktów regulujacych temperaturę w pomieszczeniu, które są dostępne w konkurencyjnych cenach. W sklepie można znaleźć sterowniki do różnych zastosowań, w tym do automatyki przemysłowej, systemów bezpieczeństwa, robotyki oraz do oświetlenia LED. TechSterowniki.pl wyróżnia się profesjonalną obsługą klienta oraz szybką realizacją zamówień. Strona internetowa zawiera przejrzysty katalog produktów oraz pełne informacje techniczne, co ułatwia klientom wybór odpowiedniego sprzętu do swoich potrzeb.
Prześlij komentarz